Pilotinfo

Na letišti v Pardubicích se létá a někteří lidé se diví

Přidáno: 17. Květen 2017Autor:

Centrum leteckého výcviku LOM Praha oznámilo, že využije ve středu 17. a ve čtvrtek 18. května večer pardubické letiště při nácviku nočních letů. Tři cvičné vrtulníky Mil Mi 2 tak budou z pardubického vojenského letiště startovat a také zde přistávat mimořádně mezi 22:00 a 23:00.

Přestože se Centrum leteckého výcviku předem všem omluvilo ústy ředitele, pana Jaroslava Špačka, vyvolalo toto oznámení nepřiměřenou reakci médií. Kromě jiných o plánovaném nočním létání informoval veřejnoprávní Český rozhlas Radiožurnál jako o jedné z hlavních zpráv dne ! Později se připojila televize NOVA a další a další. Je skoro k neuvěření, co taková rutinní činnost, jakou bezesporu noční letecký výcvik je dokáže v podání českých novinářů způsobit. Podle všeho se jim podařilo vyvolat hysterii, kterou nyní bude dál rozdmýchávat řada „uvědomělých“ občanů. A přitom je to tak prosté, letiště v Pardubicích je na stávajícím místě již od třicátých let minulého století, takže každý, kdo zde nyní žije musel o existenci letiště vědět a musel s ní počítat. Navíc dnešní letecký provoz (a to včetně toho nočního) je naprosto nicotný s tím, jaký zde byl až do devadesátých let. Celé je to jen o vzájemné toleranci, ze strany Centra leteckého výcviku je zde snaha maximálně vycházet vstříc, z té druhé strany spíš než o snahu hledání kompromisu jde často o hysterické výkřiky. Ale každý chce odněkud léta na dovolenou (ideálně blízko od domova) a předpokládá, že na to bude dostatek pilotů a to už nemluvíme o pilotech vojenských nebo pilotech – záchranářích, kteří právě zde v Pardubicích cvičí.

Takže ještě jednou zopakujeme vyjádření ředitele CLV Jaroslava Špačka, „omlouváme se, ale noční výcvik reaguje na zvýšenou potřebu Armády ČR na docvičení mladých pilotů. Lety nad pardubickým letištěm budou omezeny na start a přistání, na samotné cvičení budou vrtulníky odlétat do vzdálenějších míst“.

Vrtulník Mil Mi 1 CLV Pardubice

Tematicky související články

One Response to “Na letišti v Pardubicích se létá a někteří lidé se diví”

  1. 1
    Ilja Petrik Says:

    Soudruhum “novinarum” par facek a v pripade potreby misto vrtulniku vuz s trochou sena , tazeny konmi.

Leave a Reply