Pilotinfo

Nesmíme ztratit unikátní schopnosti vzdušných sil, říká plukovník gšt. Libor Štefánik

Přidáno: 05. Srpen 2013Autor:

Po téměř třiceti letech služby se devětačtyřicetiletý plukovník gšt. Libor Štefánik stal novým velitelem Vzdušných sil Armády České republiky. Byl pilotem taktického průzkumu i hotovostním stíhačem v integrovaném systému protivzdušné obrany NATO. Poté působil na aliančním velitelství v německém Ramsteinu a rok jako poradce náčelníka štábu afghánských vzdušných sil. Studoval na válečné škole v USA. Šest let velel základně letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Bezmála tisícsedmsetkrát vzlétl do vzduchu s vojenským letounem. Od prvního června letošního roku je velitelem vzdušných sil Armády České republiky.

Za klíčovou považuje stabilizaci a udržení schopností vzdušných sil Armády ČR jako celku po zásadní reorganizaci. „Změn je celá řada a my je musíme v poměrně krátkém čase zdárně zvládnout – počínaje zrušením dvou leteckých základen a vytvořením 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou a konče zformováním a efektivním fungováním samostatného velitelství vzdušných sil na Generálním štábu Armády České republiky v Praze,“ říká plukovník Libor Štefánik a kvituje, že nyní bude velitelství vzdušných sil přímo v dění resortních událostí, bezprostředně a v každém okamžiku. „Věřím, že nám nově vytvořená struktura lépe umožní podílet se na dalším rozvoji vzdušných sil. Řečeno jinak, pravděpodobnost, že se dlouho odkládané záležitosti razantně posunou dopředu, se značně zvyšuje. Osobně v tom udělám maximum možného,“ dodává.

Do svojí přímé podřízenosti převzal sedm organizačních celků, konkrétně 21. základnu taktického letectva Čáslav, 22. základnu letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, 23. základnu vrtulníkového letectva Přerov, 24. základnu dopravního letectva Praha-Kbely, 25. protiletadlovou raketovou brigádu Strakonice, 26. brigádu velení, řízení a průzkumu Stará Boleslav a Správu letiště Pardubice. Na co klade důraz?

„Na progres. Za žádných okolností nesmíme ztratit unikátní schopnosti vzdušných sil. Ty musíme neustále rozšiřovat. Příklad? U taktického letectva je třeba rozvíjet schopnost vedení obranné a útočné bojové činnosti ve vzdušném prostoru ČR i mimo něj zjišťováním, identifikací a ničením vzdušných i pozemních cílů ve dne i v noci, za všech povětrnostních podmínek, s možností utajovaného spojení odolného proti rušení a datových přenosů kompatibilních v rámci NATO, dále rozvíjet schopnost doplňování paliva za letu nebo plnění úkolů s předsunutými leteckými návodčími. A takto bych mohl pokračovat i u dalších druhů vojenského letectva,“ konstatuje velitel vzdušných sil Armády České republiky.

Článek převzatý z army.cz – exkluzivní rozhovor s velitelem vzdušných sil Armády České republiky plukovníkem gšt. Liborem Štefánikem, který bude zveřejněn v srpnovém čísle časopisu Ministerstva obrany A report, vám přineseme i na pilotinfo.cz

JAS 39 Gripen pilotinfo

Tematicky související články

Leave a Reply