Pilotinfo

Novinky.cz: Tragédie L-159 u Kolína: pilot se lekl střetu a namířil to k zemi

Přidáno: 25. Březen 2013Autor:

Byla za tragickou nehodou vojenského letounu L-159 loni v listopadu u Kolína pilotova chyba, jak případ uzavřela armáda, nebo závada na stroji? Vzhledem k tomu, že se o důvodech nehody objevily pochybnosti, Právo se pokusilo ověřit, jak k nehodě, při které zemřel čtyřiatřicetiletý pilot Ondřej Sovina, došlo a jak byla vyšetřována.

Tragickou událost vyšetřovala Komise pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, které předsedal Petr Chamrád z Inspekce ministra obrany. Komise prozkoumala nejen černou skříňku, místo nehody, vrak a ostatky pilota, ale i komunikaci mezi Sovinou a řídící věží na letišti v Čáslavi, k dispozici měli i videozáznam z průmyslové kamery, která zaznamenala poslední fázi letu a následný výbuch.

Podle Chamráda všechny fakta ukazují na to, že Sovina strhl letadlo k zemi ve chvíli, kdy se lekl, že by se mohl srazit s blízko letícím armádním dopravním letounem. Za pomoci dat z černé skříňky a počítačové simulace zrekonstruovali odborníci z Vojenského technického ústavu letectví celý let.

Článek v plném znění včetně rekonstrukce a vyjádření kompetentních osob na Novinky.cz

 

Tematicky související články

Leave a Reply

Prodej náhradních dílů
Motory, vrtule, startéry, díly na draky letadel...Prodej náhradnách dílů s nízkými cenami.