Pilotinfo

Čarodějnice na letišti Točná

Přidáno: 20. Květen 2016Autor:

Naši čtenáři se nemusí bát, titulek nás rozhodně nezavede někam do středověku ani na sraz dam, kterým matka příroda moc krásy nenadělila. Naopak, v sobotu 30. dubna 2016 v odpoledních hodinách se na letiště začala scházet početná veřejnost, aby zde na pozvání jeho majitele mohla zažít tradiční a v naší zemi oblíbené „pálení čarodějnic“. Jistě i v zahraničí jsou u letišť běžné tzv. sousedské dny, kdy majitelé či provozovatelé dávají šanci poznat letiště i z jiné stránky než té, že jde o soukromý pozemek za oplocením. Letiště Točná s novým majitelem již od počátku pracovalo na tom, aby se mohli zájemci o letištní provoz a historická letadla pravidelně setkávat a při té příležitosti i na vlastní oči vidět krásné létající stroje v akci, aniž by museli sahat hluboko do svých kapes.

Počasí opravdu přálo, modrá obloha, slunečno a již během odpoledne se začaly slétávat letouny „staršího data narození“. Legendární Zlín Trenér v několika typových modifikacích je již na mnoha letištích vzácností. Jeho štafetu už delší dobu přebírají mnohem mladší letouny a není výjimkou ultralehký letoun v roli vlečné. Samozřejmě zde hraje zásadní roli i ekonomika provozu. Mnohé Trenéry byly dolétány do maximální životnosti draku letounu a tím se jejich osud završil. A tak v sobotu 30.4. se na Točnou slétlo několik Trenérů, které doplnily i další starší stroje. Hlavní hvězdou programu a to oprávněně byl letoun Lockheed L-10A Electra. Ta byla „přerolována“ do prostor v bezprostřední blízkosti diváků, aby si každý mohl tento unikátní stroj z blízka prohlédnout. A hlavně o něco později se krásně představila i za letu! Efektními nízkými průlety s utaženými zatáčkami daly vyniknout „staccatu“ dvojice krásných hvězdicových motorů Pratt and Whitney a to byl náramný zvuk!

Letiště Točná čarodejnice 2016 Lockheed Electra

Brzy odpoledne se ovšem objevil i další skvost – krásně žlutý Piper PA-18 Super Cub. Netřeba jeho výrobce dlouze představovat. Po válce od roku 1945 klasických Piperů u nás létaly spousty, ale dnes? Jak se smrákalo, lidiček přibývalo a díky občerstvení i živé hudbě bylo o dobrou zábavu postaráno až do pozdějšího večera. Na prvním místě se sluší poděkovat majiteli letiště za přípravu neotřelé akce v krásném přírodním prostředí. To, že se nevybíralo žádné vstupné, není vůbec samozřejmost, stačí se dnes rozhlédnout kolem … Ostatně i díky podobným akcím sousedé letiště již na ně nekoukají jen „skrz prsty“, avšak berou jej jako dobrého souseda a společníka. Třeba i díky velikému hřišti s mnoha bezpečnými atrakcemi pro své ratolesti, také zdarma. Akcí na letišti Točná bude letos ještě několik a tak doporučuji všem zájemcům nejlépe sledovat jejich průběžně aktualizovaný facebookový profil. Na závěr ještě k letounu Electra. Můžete jej vidět 28. a 29.5. na Aviatické pouti v Pardubicích, dále 11.6. na Dobovém leteckém dni v Mladé Boleslavi. Točenské čerodějnice se povedly, tak proč se netěšit třeba na další akce na krásném letišti v přírodě?

Letiště Točná čarodejnice 2016 pohled na stojánku Letiště Točná čarodejnice 2016 Zlín 526 OK VRC Letiště Točná čarodejnice 2016 Zlín C 305 OK OTP Letiště Točná čarodejnice 2016 průlet Trenérů Letiště Točná čarodejnice 2016 Piper OK PSY Letiště Točná čarodejnice 2016 Electra přistání Letiště Točná čarodejnice 2016 Piper 18 Supec Cub

Tematicky související články

Leave a Reply