Pilotinfo

Martin Šonka získal pro Českou republiku zlato a stříbro z Mistrovství Evropy

Přidáno: 28. Srpen 2016Autor:

Dvacáté Mistrovství Evropy v letecké akrobacii, které hostila Moravská Třebová přineslo nečekaný úspěch českým barvám. Stalo se tak zásluhou Martina Šonky. V klasické akrobacii v nejvyšší kategorii Unlimited totiž skončil celkově druhý a v disciplíně freestyle dokonce zvítězil a obhájil tak titul Evropského šampiona.

Velkými ambicemi přitom Martin před šampionátem zrovna nesršel. ”Bohužel jsem neměl příliš času trénovat, takže jsem neočekával žádné velké výsledky. V podstatě jsem přiletěl z posledního závodu Red Bull Air Race z Anglie a skočil do šampionátu v akrobacii rovnýma nohama. Paradoxně mi to možná pomohlo, tlak nebyl tak extrémní, i když se létalo na mé domovské základně, kde jsem se chtěl ukázat. Byl jsem uvolněnější, létalo se mi zkrátka dobře,” uvádí čerstvý šampion.

Nejdříve na závodníky čekala v programu klasická akrobacie. V ní každý pilot absolvuje čtyři soutěžní lety. “Už první dva se mi povedly, což mě povzbudilo. Byla tady obrovská konkurence, několik mistrů světa, opravdu není lehké se tady prosadit.” České akrobatické jedničce nakonec vyšly podle představ i další dva pokusy a v celkovém pořadí se mu na záda koukal i loňský mistr světa Orlowski.” Rozhodují opravdu malé detaily, tady už nenajdete špatného pilota,” dodává Martin Šonka. V celkovém pořadí nakonec nestačil pouze na veterána akrobatických soutěží Rusa Mamistova a pro Česko tak vybojoval ohromně cenné stříbro. Na podobný výsledek v klasické akrobacii Česko v nejprestižnější kategorii unlimited nedosáhlo celých třicet let od posledního světového titulu Petra Jirmuse.

Martin tím ale svou spanilou jízdu zdaleka neuzavřel. V sobotu se totiž letěl jeho oblíbený freestyle, ve kterém obhajoval titul Evropského šampiona. “Freestyle mě strašně baví, je to má srdcovka, je to jen o vás a o tom, co s letadlem dokážete. Máte skoro absolutní svobodu. Věděl jsem, že nemám moc natrénováno, ale tady jsem chtěl opravdu moc uspět.” A také se mu to povedlo. Ve freestylu nakonec nechal za svými zády všechny ostatní a znovu se tak stal Mistrem Evropy. “Mám obrovskou radost. Měl jsem strašně náročný program, závody air race, hodně air shows a spoustu dalších povinností. Opravdu jsem nevěděl, co výsledkově očekávat. A získat zlato a stříbro, navíc na své domovské základně, to je neskutečný výsledek.

Mistrovství Evropy (ve kterém zdaleka nestartovali pouze evropští piloti) získalo skvělé hodnocení jak od FAI, tak od samotných závodníků. Organizace pod taktovkou Stanislava Bajzika a Honzy Rozlivky šlapala na výbornou, přálo také počasí a všechny lety se podařilo odlétat ve stanovených termínech. Pokud zlobila technika, bylo zde zázemí firmy Aeroengine, kde dokázali zprovoznit všechny letouny, u kterých během závodů objevil nějaký problém. Škoda, že se nepodařilo pro letošní rok sestavit vyrovnaný tým, pak byla šance, že mohla Česká republika získat další cenný kov. Snad tedy příště …

Martin Šonka se připravuje na let EAC 2016 Martin Šonka sleduje soupeře EAC 2016 stupně vítězů EAC 2016 Martin Šonka kreslí na nebi EAC 2016 Martin Šonka s trofejí EAC 2016

Foto: Martin Haleš

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.