Pilotinfo

ČSA přestanou odebírat palivo od Shellu s Lukoilem spolupracují dál

Přidáno: 15. Listopad 2013Autor:

Novou službu plnění leteckým pohonným palivem (LPH) začne od 1. ledna 2014 poskytovat leteckým dopravcům společnost Czech Airlines Handling. Významně tak rozšíří portfolio činností a může stávajícím klientům nabízet tzv. „kompletní balíček služeb“ v oblasti odbavení letadel, což znamená i nové obchodní příležitosti. Kromě výrazného synergického efektu v rámci skupiny Český aeroholding navíc dojde také k výrazným úsporám nákladů doposud plynoucím třetím stranám. Prvním zákazníkem, který začne novou službu využívat, jsou České aerolinie.

Prvním zákazníkem, který bude LPH od 1. ledna 2014 od společnosti Czech Airlines Handling odebírat, jsou České aerolinie, a to ve výši 50 % svého plánovaného ročního objemu. České aerolinie LPH doposud nakupují od dvou společností – Lukoil Aviation Czech, s níž má do konce roku 2014 platnou smlouvu na odběr 50 % ročního objemu paliva, a od Shell Czech Republic, s níž smlouva vyprší na konci roku 2013. To byl jeden z důvodů, proč se Czech Airlines Handling rozhodl službu plnění LPH od počátku roku 2014 na Letišti Václava Havla Praha zavést.

Rozšíření činností Czech Airlines Handling o službu plnění LPH předcházel dlouhý schvalovací proces, probíhající v souladu s právními předpisy ČR, ve spolupráci a s podporou ostatních společností sdružených ve skupině Český aeroholding, včetně Letiště Praha. Soubor žádostí potřebných pro zahájení provozování nové činnosti Czech Airlines Handling posuzovala řada institucí. V současné době běží schvalovací řízení s Úřadem pro civilní letectví ČR, jehož stanovisko by mělo být známo nejpozději na konci letošního listopadu. Hlavním dodavatelem LPH pro Czech Airlines Handling pro rok 2014 bude společnost Unipetrol RPA, která v rámci poptávkového řízení nabídla nejvýhodnější podmínky včetně logistického zajištění. Jako zálohu může Czech Airlines Handling využít i některého z dalších čtyř subdodavatelů LPH v ČR a okolních zemích.

Nová služba Czech Airlines Handling se dotkne i ostatních společností sdružených ve skupině Český aeroholding. Manipulace a distribuce LPH na Letišti Václava Havla Praha je smluvně zajištěna s Letištěm Praha. V praxi vše funguje tak, že dodavatel doveze letecké palivo, které je přečerpáno do nádrží Letiště Praha a odtud je autocisternami plnící společnosti distribuováno do jednotlivých letadel různých leteckých společností. Czech Airlines Handling, jako plnící společnost, proto pořídila čtyři nové tahače s cisternovým návěsem. Personálně budou službu zajišťovat kmenoví zaměstnanci Czech Airlines Handling v kombinaci s kvalifikovanými agenturními pracovníky přidělenými společností CSA Services.

„Tento krok má příznivý dopad pro celou skupinu Český aeroholding. Kromě obchodních pozitiv pro společnost Czech Airlines Handling se přímo dotkne Českých aerolinií, které budou mít všechny handlingové služby takzvaně pod jednou střechou, a Letiště Praha, které zajišťuje manipulaci, skladování a distribuci leteckého paliva. Do budoucna mohou z přílivu nových zákazníků profitovat i ostatní dceřiné společnosti,“ uvedl Miroslav Dvořák, předseda představenstva a generální ředitel Českého aeroholdingu.

Společnost Czech Airlines Handling doposud nabízela handlingové služby (odbavení letadel, odbavení cestujících, nesmluvní Handling a VIP servis) a ostatní služby (prodej a rezervaci letenek, autodopravu a úklidové služby). „Jsme rádi, že se nám nyní podařilo rozšířit nabídku o významnou činnost
a můžeme tak klientům nabízet komplexní balíček služeb. Kromě spolupráce s Českými aeroliniemi předpokládáme, že se nám v budoucnu podaří rozšířit i řady našich dosavadních zákazníků o další klienty v této oblasti,“ 
doplnil Pavel Haleš, předseda představenstva a ředitel Czech Airlines Handling.

 

Tematicky související články

Leave a Reply

Prodej letadel
Prodej letadel Cessna a Maule, prodej leteckých motorů Lycoming a náhradních dílů s nízkými cenami.