Pilotinfo

Češi v USA mimo stupně vítězů, ale oba na bodech

Přidáno: 17. Duben 2017Autor:

Na finálovou čtyřku to tentokrát nestačilo. Český pilot Martin Šonka skončil ve druhém závodě Světového šampionátu Red Bull Air Race na pátém místě. Po vítězství v Abu Zabí mu tak na konto přistál skromnější šestibodvý příspěvek, i tak ale dokázal udržet vedení v celkovém hodnocení šampionátu s 21 body před druhým Matthiasem Doldererem s 16 body.  Druhý český pilot Petr Kopfstein poprvé v air race postoupil mezi osm nejlepších, kde byl nad jeho síly úřadující mistr světa Němec Dolderer a v závodě skončil šestý, své konto obohatil o svých prémiových pět bodů a v šampionátu se posunul na desáté místo.

Red Bull Air Race 2017 San Diego Petr Kopfstein

Petr Kopfstein v kokpitu …

Petr Kopfstein na trati San Diego 2017 Red Bull Air Race

… a na trati.

Do závodu Martin vstoupil soubojem, ve kterém mu byl soupeřem Francouz Ivanoff. Nevyzpytatelný soupeř znovu potvrdil svou pověst a proti českému pilotovi předvedl po chybách v trénincích i kvalifikaci čistý let. Nejrychlejší jaký tu letěl a na který Martin Šonka nestačil. „To je taková klasika. U Nikolase prostě nikdy nevíte. Dneska se asi dobře vyspal a takhle uletí. Já jsem udělal malou chybičku v trajektorii a souboj prohrál. I tak ale byl náš čas natolik dobrý, že jsme šli do dalšího kola jako nejrychlejší z poražených. Byly to trošku nervy, ale povedlo se.“

Pátý nejrychlejší čas z prvního kola znamenal, že v osmičce nejlepších Martina čekal hodně nepříjemný soupeř, japonský rychlík Muroya. Martin, který vletěl do trati první, zaletěl čistě a ve zvedajícím se větru i rychle. Muroya byl na prvních mezičasech pomalejší, nicméně v závěru se mu podařilo zrychlit a souboj o dvě desetiny vyhrát. „Mrzí mě to hodně, dvě desetinky je malý rozdíl, musíme se s týmem podívat, kde jsme je ztratili. Podařilo se mi letět víceméně podle plánu, ale zkrátka to dneska na Yoshiho nestačilo,“ popisoval smutně český pilot. Rychlý čas mu ale nakonec zajistil alespoň pátou příčku. „Štěstím rozhodně neskáču, ale úplně špatné to také nebylo. Létali jsme tady konzistentně rychle a časy patřili k nejrychlejším. To nám vloni chybělo. Celkově se nám podařilo udržet vedení, což je fajn. Určitě si závod ještě rozebereme a připravíme se co nejlépe na Japonsko.

Ve finálové čtyřce pak jasně dominoval Muroya, druhé místo si ze San Diega odváží překvapení závodu Slovinec Podlunšek a třetí příčku bere Matthias Dolderer. Další závod se letí 3. a 4. června v Japonské Chibě.

kvalifikace Red Bull Air Race 2017 San Diego Martin Šonka sekvence průletu Red Bull Air Race 2017 San Diego

Martin Šonka v San Diegu a sekvence jeho průletu mezi pylony

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.