Pilotinfo

Gripeny se vrací z Islandu

Přidáno: 04. Prosinec 2014Autor:

Dnes ve čtvrtek 4. prosince 2014 zpět přiletí zpět na mateřskou základnu v Čáslavipětice stíhacích letounů JAS-39 Gripen, která byla nasazena v rámci úkolového uskupení AČR pro misi na Islandu (Airborne Surveillance and Interception to meet Capabilities Iceland´s Peacetime Preparedness, ASICIPPN). Příslušníci úkolového uskupení AČR pro misi na Islandu ukončí svůj úkol o půlnoci z 3. na 4. prosince 2014.

Letouny Gripen bude doprovázet italský letoun KC-767, který piloti českých letounů využijí k dotankování za letu. Italský tanker následně přistane na letišti v Pardubicích spolu s nákladem a s prvními příslušníky uskupení.

Pětice letounů Jas-39 Gripen Vzdušných sil AČR odletěla na Island v pátek 10. října 2014, když byl jejich přelet o den posunut z důvodu nepříznivého počasí v místech určených k tankování za letu. Dne 14. října 2014 bylo úkolové uskupení certifikováno k obraně vzdušného prostoru Islandu a od 15. října 2014 zaujalo hotovostní systém. Zbytek příslušníků uskupení přilétne na čáslavské letiště v neděli 7. prosince 2014.

český gripen v původně americkém ÚLu na Islandu

Štítky: , ,

Tematicky související články

Leave a Reply